Pytania i odpowiedzi

PAYBACK to multipartnerski Program Bonusowy. Oferuje swoim uczestnikom możliwość zbierania punktów za zakupy i wymieniania ich na nagrody. Charakterystyczne jest jednak to, że w przeciwieństwie do typowych programów lojalnościowych, konsument może zbierać punkty w wielu firmach online i offline oraz korzystać z licznych przywilejów, takich jak kupony promocyjne (również w wersji elektronicznej), co znacznie skraca drogę do odbioru nagrody. 

PAYBACK jest największą platformą couponingową w kraju. Korzysta z niego ponad 10 milionów Polaków. Posiadacze kart PAYBACK mogą zbierać punkty blisko w dwudziestu sieciach handlowych z różnych branż.

Dla każdego uczestnika:

  • Z badań rynkowych PAYBACK wynika, że zasadniczym oczekiwaniem uczestników Programu jest możliwość szybkiego zbierania punktów oraz ich wymiany na nagrody. PAYBACK oferuje wiele różnorodnych opcji powiększania konta punktowego.
  • Zasadniczą korzyścią dla uczestników jest fakt, że jedną kartą mogą oni zbierać punkty u wielu partnerów. Dlatego posiadacze kart PAYBACK zbierają punkty w blisko dwudziestu sieciach handlowych z różnych branż, np. kupując paliwo na stacjach BP, realizując przelewy w BZ WBK, używając telefonu w sieci Orange, a także robiąc zakupy na Allegro, w sieciach Real, Empik, Smyk i wielu innych.
  • Nieustanna aktywność promocyjna organizowana w ramach Programu sprawia, że zbieranie punktów odbywa się szybciej niż zazwyczaj. Około 60% punktów zdobywane jest właśnie w czasie promocji.

Dla zarejestrowanego uczestnika:

  • Zarejestrowani uczestnicy mogą liczyć na dużo więcej korzyści niż uczestnicy, którzy nie zarejestrowali swojej karty w Programie. Rejestracja pozwala na dostęp do niestandardowych nagród np. do udziału w wyjątkowych wydarzeniach.
  • Dzięki rejestracji karty uczestnicy otrzymują m.in. kupony promocyjne do zrealizowania u partnerów Programu. Kupony są personalizowane, co oznacza, że oferta dostosowana jest do indywidualnych potrzeb uczestnika, określonych na podstawie zebranych danych zakupowych.

Dla partnerów:

  • Dzięki PAYBACK, partner może komunikować się ze wszystkimi uczestnikami Programu, nie ponosząc kosztów tworzenia i utrzymania bazy danych. Prace zespołu dedykowanego do prowadzenia Programu są poza firmą i nie obciążają pracowników partnera. PAYBACK zapewnia rzetelną obsługę partnera i stałą komunikację z uczestnikami.
  • Dzięki multipartnerskiej formule Programu, koszt punktów i rabatów, a także samych nagród rozkłada się na wielu partnerów.
  • PAYBACK to gwarancja optymalizacji kosztów operacyjnych. Na przykład standardowa wysyłka pocztowa do uczestników jest 70% tańsza w przypadku Programu PAYBACK niż w tradycyjnym programie lojalnościowym. Response rate po wysyłce jest wyższy dzięki targetowaniu i bardzo dobrej znajomości potrzeb uczestników Programu.
  • PAYBACK to „skarbnica wiedzy” o konsumentach, ich potrzebach, przyzwyczajeniach zakupowych. Program jest doskonałym narzędziem komunikacji z konsumentem, dostarczającym oferty zgodne z jego preferencjami. Badania rynkowe potwierdzają, że konsumenci chętniej przystępują do programów multipartnerskich niż do programów tworzonych przez pojedyncze firmy.
  • Formuła programów takich, jak PAYBACK, daje partnerom możliwość pozyskania nowych klientów napływających od innych partnerów oraz aktywizacji klientów aktualnych. To przekłada się bezpośrednio na wzrost sprzedaży.

Ile kart PAYBACK działa w Polsce? 

Obecnie w Polsce zostało wydanych blisko 10 milionów kart. Korzysta z nich co trzecie gospodarstwo domowe w największych miastach kraju.

Obecnie w Polsce zostało wydanych blisko 17 milionów kart. Korzysta z nich co trzecie gospodarstwo domowe w największych miastach kraju.

Obecnie 80% wszystkich uczestników to osoby aktywnie uczestniczące w Programie.

W 2011 roku wartość transakcji dokonanych z kartą PAYBACK wyniosła ponad 10,5 mld złotych.

Jest to około 2 milionów nagród, o wartości około 100 mln złotych.

Punkty promocyjne to takie, które uczestnicy zbierają dzięki kuponom, czy podczas specjalnych akcji organizowanych przez Program lub/i jego partnerów. Punkty promocyjne są niezależne od podstawowych punktów przyznawanych przez partnerów za zakupy u nich dokonane. Dzięki promocjom w Programie PAYBACK punkty są zbierane o 60% szybciej niż w innych programach i dlatego mogą być szybciej wymieniane na nagrody.

Uczestnicy mogą zbierać punkty w firmach z wielu branż. Od początku Programu w Polsce PAYBACK pozyskuje coraz to nowe marki, zarówno offline, jak i online, aby zapewnić konsumentom dostęp do jak najszerszej gamy kategorii zakupowych. W kręgu zainteresowania uczestników znajdują się aktualnie m.in. marki odzieżowe, sieci drogeryjne, restauracje oraz sklepy z kategorii DIY.

Ilość podstawowych punktów naliczanych przy okazji zakupów zależy od partnera. Nieustanna aktywność promocyjna organizowana w ramach Programu sprawia jednak, że zbieranie punktów odbywa się znacznie szybciej niż przy zwykłym przeliczniku punktowym. Około 60% punktów zdobywanych jest przez uczestników właśnie w czasie promocji.

Z danych w systemie wynika, że średnio do Programu przyłącza się tygodniowo około 15 tys. gospodarstw domowych.

Program Bonusowy PAYBACK rozpoczął swoja działalność w Polsce 16 września 2009 roku, prezentując Polakom innowacyjną formułę, odmienną od znanych im dotąd programów lojalnościowych. Uczestnicy Programu mogli odtąd zbierać punkty u wielu partnerów, posługując się tylko jedną kartą. Do tej pory do PAYBACK w Polsce przyłączyło się blisko 20 partnerów oraz blisko 100 współpracujących z Programem sklepów online. Korzyści z uczestnictwa w Programie PAYBACK bardzo szybko stały się oczywiste zarówno dla konsumentów (wymierne korzyści na co dzień, w trakcie zakupów), jak i jego partnerów (platforma komunikacyjna oraz sposób na podniesienie sprzedaży). Na początku 2011 roku Program PAYBACK na świecie przeszedł w ręce finansowego giganta – American Express. W efekcie przyspieszyło to jego rozwój w krajach, w których funkcjonuje: w Niemczech, Polsce i Indiach.

Celem PAYBACK jest nieustanny rozwój różnorodnych narzędzi pozwalających uczestnikom na szybkie i łatwe korzystanie z Programu. Jednym z nich jest wprowadzenie kuponów wirtualnych, tzn. niewymagających wersji papierowej, z możliwością aktywowania ofert przez Internet oraz przez telefon. Polska jest drugim krajem w Europie (po Niemczech), w którym na masową skalę klienci będą mogli niebawem korzystać z takiego rozwiązania.